Przewodnik po fotokozi
 
 
 

Co nowego na stronie/Wyszukiwarka kolorów

Na stronie zdjęcia, pod opisem zdjęcia (jeśli zdjęcie nie ma tagów EXIF) lub pod opisem galerii można znaleźć jego Paletę. Paleta zawiera większość znaczących kolorów występujacych na zdjęciu, jest posortowana według intensywności i odcienia.

Każdy z kwadracików palety jest odnośnikiem - przenosi nas do wyszukiwarki kolorów. Wyszukiwarka pokazuje wszystkie zdjęcia zawierające wybrany kolor. Dostęp do wyszukiwarki możliwy jest także z menu głównego - po rozwinięciu pozycji Galerie zdjęć wybieramy Według kolorów

Wyszukiwarka umożliwia odnajdywanie zdjęć zawierających podane przez nas kolory. Aby dodać kolejny kolor do wyszukiwania naciskamy na przycisk plus dodaj kolor, aby usunąć kolor naciskamy na ikonkę kosza usuń kolor po jego lewej stronie.

Możemy edytować kolor - wystarczy na niego kliknąć. Pojawi się okienko wyboru koloru, w którym możemy zmieniać kolor przesuwająć wskaźniki na palecie, podając wartości RGB lub HSV, wreszcie podając kolor jako wartość HEX.

Gdy ustalimy już kolory, które chcemy odnaleźć, naciskamy czerwony przycisk z ikonką lupy wyszukuj kolory szukaj (na lewo od kolorów).

Jeżeli wyszukiwarka nie odnajdzie zadanych przez nas kolorów warto zmniejszyć ich ilość lub nieznacznie zmodyfikować np. ich jasność lub intensywność.

U dołu strony znajdują się dwie palety globalne. Paleta Najliczniejsze kolory zawiera te kolory, które liczebnie zajmują największą pobierzchnię na wszystkich zdjęciach. Natomiast paleta Najpowszechniejsze kolory zawiera te spośród kolorów, które występują na największej ilości zdjęć w skali całej strony.

Dla przyśpieszenia działania nowe zdjęcia są indeksowane przez wyszukiwarkę w nocy. Dlatego jeżeli nowe zdjęcie nie ma jeszcze palety na swojej stronie oznacza to, że nie zostało jeszcze zindeksowane i czeka na swoją kolej. Najprawdopodobniej następnego dnia zostanie już uwzględnione.

Co nowego na stronie/Nowy styl interfejsu

Wszystkie ramki na stronie zostały zmienione - zamiast płaskich szarych zakładek z jasno-brudno-czerwoną ramką nowy interfejs wprowadza jasne ramki z żółtą, gradientową zakładką. W dodatku okienka rzucają cień dzięki czemu sprawiają wrażenie trójwymiarowych

Także style tabel w panelu administracyjnym zostały poprawione. Formularze są teraz bardziej przejrzyste. Błędy wyświetlane są obok pól których dotyczą.

Zamiast dotychczasowych ramek na stronie głównej pojawił się animowany gadżet prezentujący stronę.

Wszystkie dymki komentarzy, multibloga i księgi gości zyskały trójwymiarowy cień. Także kartka z kalendarza ma ładniejszą, graficzną oprawę. Numer dnia pisany jest minuskułami, z użyciem bardziej klasycznej, szeryfowej czcionki.

Co nowego na stronie/Nowe logo

Co nowego na stronie/Wczoraj Najchetniej Komentowane

Wśród zdjęć które otrzymały wczoraj komentarze w tym boksie znajdzie się to, które otrzymało ich najwięcej. Uwaga! Komentarze do własnego zdjęcia nie są wliczane, aby zapobiec oszustwom :)

Dokładny opis zasad przyznawania wyróżnienia WNK

Co nowego na stronie/Wietrzenie Galerii

W galeriach FotoKozi jest już ponad 10`000 zdjęć! I to przepięknych zdjęć, a codziennie dochodzą nowe. Nowości są prezentowane w wielu miejscach na stronie, niestety im dawniej zdjęcie zostało wykonane tym dalej trzeba się doklikiwać aby je zobaczyć.

Aby przewietrzyć trochę magazyny i przypomninać zdjęcia z całości zasobów forum, na stronie głównej pojawił się box Wietrzenie Galerii. Zawiera on sześć całowicie przypadkowo wybranych zdjęć, jego zawartość zmienia się przy każdym wejściu na stronę główną.

Co nowego na stronie/Własna strona dla zdjęcia

Zdjęcie zyskało własną stronę, z sensownym i zoptymalizowanym pod kątem wyszukiwarek adresem URL.

Centralnym elementem tej strony jest zdjęcie. możemy nawigować do następnego i porzedniego zdjęcia zbliżając kursor do lewej lub prawj krawędzi zdjęcia. Pojawi się wtedy strzałka - w lewo lub w prawo kliknięcie spowoduje przejscie do kolejnego lub poprzedniego zdjęcia.

Pod zdjęciem znajduje się box z informacjami o autorze i o zdjęciu. Tutaj także wyświetlą się najwazniejsze znaczniki EXIF - o ile zdjęcie je posiada.

Następny boks zawiera informacje o galerii źródłowej zdjęcia, jej typie, pozycji zdjęcia. Zawiera także miniatury zdjęć znajdujących się w tej galerii przed i po bieżącym zdjęciu. Klikanie na miniaturki umożliwia nawigowanie wewnątrz galerii.

Pod boksami informacyjnymi znajduje się lista komentarzy. Jeśli uzytkownik jest zalogowany może także dodać komentarz z użyciem okienka pod komentarzami. Aby wysłać formularz dodawania trzeba nacisnąć duży zielony przycisk plus (na miejscu kalendarza).

Co nowego na stronie/Przyciski w nagłówkach okienek

Nagłówki zyskały przyciski, dzięki którym można wygodniej wykonać niektóre operacje. Przyciski mogą służyć jako skróty (np. komentuj komentuj przewija okno do właściwego formularza). Niektóre przyciski umożliwiają wykonanie operacji (np. zgaś światło zgaś światło). Inny typ przycisków przełącza stan wyświetlania, nawigowania etc. (np. grupa nawiguj).

Co nowego na stronie/Gaszenie światła

W trybie zgaszonego światła wyświetlane są jedynie niezbędne informacje: zdjęcie, jego tytuł i opis, przyciski oraz nagłówek i stopka strony.

Aby zgasić światło lub je zapalić należy nacisnąć przyciski oznaczone zapaloną zapal światło lub zgaszoną zgaś światło żaróweczką. UWAGA! Stan zapalenia światła jest pamiętany w sesji. Jesli zgasimy światło, to za kazdym razem kiedy wejdziemy na stronę zdjęcia - światło będzie zgaszone, dopóki ponownie nie zapalimy światła.

Co nowego na stronie/Krótki link

Co nowego na stronie/Ustawianie trybu nawigowania

Tryb nawigowania mówi skąd brać poprzednie i następne zdjęcie podczas nawigowania - czyli kiedy naciskamy strzałkę w prawo lub w lewo na zdjęciu.

Bieżący tryb nawigowania zaznaczony jest zieloną fiszką fiszka w nagłówku zdjęcia. Tam też znajdują się inne źródła nawigowania, kilkając na nie zmieniamy listę zdjeć którą przeglądamy. I tak: Nawiguj: Ulubione pozwala przeglądać kolejno zdjęcia z listy ulubionych, Nawiguj: Galerię pozwala przeglądać kolejno zdjęcia z galerii z której pochodzi zdjęcie, w końcu Nawiguj: Wszystkie przegląda wszystkie zdjęcie po kolei.

Tryb nawigowania ustawia się automatcznie, w zaleznosci od tego skąd (np. czy z galerii czy może z listy ulubionych) weszliśmy na stronę zdjęcia.

Co nowego na stronie/Nowa strona profilu

Profil zyskał nowy styl i funkcjonalność. Dodano nowe pole - Miasto, informacja O sobie jest została wyodrębniona w osobnym boksie, większą czcionką. Ponadto na stronie profilu znajduje się lista wszystkich galerii autora, widoczna także dla niezalogowanych użytkowników.

Teraz także łatwiej przejść do profilu, ponieważ każdy avatar w multiblogu lub komentarzu stanowi odnośnik do profilu własciciela avatara.

Co nowego na stronie/Inne poprawki

•  menu zostało zreorganizowane
•  paginacja przewija stronę do początku galerii
•  dodano faviconkę
•  url-e do większości ze stron mają teraz czytelną formę, przyjazną dla Google
•  pozabezpieczano dostępy do galerii, zdjęć, funkcji panelu administracyjnego...
•  i wiele innych :)

Nowości dla zalogowanych/Lista zdjęć ulubionych

Zalogowani użytkownicy mogą tworzyć listę ulubionych zdjęć. Aby dodać zdjęcie do listy nalezy kliknąć ikonkę serduszka z plusem dodaj do ulubionych. Analogicznie usuwanie z listy ulubionych nastepuje po naciśnięciu ikonki szarego serduszka z minusem usuń z ulubionych.

Przyciski te znajdują się pod miniaturkami zdjęć oraz w nagłówku strony zdjęcia. Na liście tej zdjęcia posortowane są w kolejności dodania do listy.

Nowości dla zalogowanych/Statystyki zdjęć, komentarze

W panelu administracyjnym dodano trzy nowe listy zdjęć:

- Statystyki zdjęć pokazują listę wszystkich zdjęć posortowaną według liczby odsłon zdjęcia odsłony lub liczby komentarzy jakie zdjęcie otrzymało komentarze. Lista dostępna jest albo z menu Moje konto albo po naciśnieciu przycisku statystyki statystyki na liscie galerii - wtedy lista ograniczy się wylącznie do statystyk zdjęć z wybranej galerii.

- Komentarze otrzymane, Komentarze wystawione pokazują wszystkie komentarze które otrzymały zdjęcia użytkownika albo które wystawił użytkownik, w kolejności chronologicznej.

Nowości dla zalogowanych/Wiadomości prywatne i komunikaty

Po zalogowaniu zostaniemy przekierowani na skrzynki odbiorczej, a nie jak do tej pory - stronę galerii. Na tej stronie wyświetlają się komunikaty oraz wiadomości prywatne

Komunikaty to rodzaj wpisów, podobnych do tych z multibloga, jednak prezentowanych na stronie komunikatów. Mogą je tworzyć jedynie administratorzy, zawierają informacje i ogłoszenia na tematy ogólne, które powinny wyświetlac się dłużej i być łatwie zauważalne. Komunikat może miec temat wyświetlający się w nagłówku wiadomości. Administrator może zdeaktualizować komunikat, co spowoduje przeniesienie go do archiwum komunikatów.

Wiadomości prywatne to także rodzaj wpisów w stylu multibloga, jednak wpis jest widoczny wyłącznie dla Ciebie i odbiorcy. Na stronie skrzynki odbiorczej, pod komunikatami wyświetla się lista wiadomości prywatnych do Ciebie (z paginacją, po 10 wpisów). Wiadomości prywatne które ty wysłałeś możesz przeglądać w skrzynce nadawczej.

System informuje czy masz nieprzeczytane wiadomości - pojawia się wtedy ikonka w prawym górnym rogu strony z liczbą nieprzeczytanych wiadomosci (email). Aby zaznaczyć że przeczytałeś wiadomość kliknij przycisk zaznacz że przeczytana zaznacz że przeczytana w prawym dolnym rogu wiadomości. Zobaczysz wtedy że przeczytane wiadomości będą wyświetlone na szarym tle, a w ich stopce podane będzie kiedy wiadomość została przeczytana.

Aby wysłać wiadomość prywatną wejdź do profilu danej osoby (np. klikając w jego/jej avatar) i wypełnij formularz wyślij wiadomość prywatną

Zmiany działania znanych funkcji/Zdjęcie po dodaniu jest ukryte

Po dodaniu zdjęcie jest domyślnie ukryte. Pozwala to sprawdzić poprawność dodania przed opublikowaniem zdjęcia. Po przejściu - w panelu administracyjnym - do galerii do której dodaliśmy zdjęcie zauważymy ikonkę stop stop, oznaczającą że zdjęcie jest niewidoczne. Klikając na miniaturkę możemy sprawdzić stronę zdjęcia - jest ona widoczna tylko dla nas, o tym że zdjęcie jest nieopublikowane poinformuje komunikat na stronie zdjęcia.

Aby opublikować zdjęcie należy kliknąć ikonkę oka oko w galerii tego zdjęcia w panelu administracyjnym. Wszystkie nieopublikowane zdjęcia zebrane są na liście Publikuj zdjęcie dostępnej w panelu administracyjnym, w menu Moje galerie

Tylko u nas/Program Powiadomienia

Program Powiadomienia to aplikacja którą każdy zarejestrowany użytkownik może zainstalować na swoim komputerze. Działa ona w tle, podobnie jak komunikator, powiadamiając o wszystkich zmianach na stronie. Dzięki powiadomieniom użytkownicy na bieżąco mogą śledzić pojawiające się zdjęcia, komentarze, wpisy na multiblogu.

Tylko u nas/FotoKozia Mobile

FotoKozia Mobile to wersja strony przeznaczona dla urządzeń przenośnych wyposażonych w dostęp do internetu, ekran o szerokości minium 250px oraz przeglądarkę internetową obsługującą XHTML (większość współczesnych).

Wersja Mobile FotoKozi dostępna jest pod adresem http://mobile.fotokozia.pl. Stronę można przeglądać także na zwykłym komputerze, pod podanym adresem. Zawiera ona dokładnie tą samą zawartość co strona www.fotokozia.pl, wprowadzono jednak szereg zmian w organizacji interfejsu z myślą o urządzeniach przenośnych.

FotoKozia Mobile współpracuje z wszystkimi współczesnymi komputerowymi przeglądarkami (IE, FireFox, Opera, Chrome,...), przeglądarkami mobilnymi (NetFront, Opera Mini), telefonami komórkowymi: SonyEricsson: W910i, Nokia: e71 5800 i podobnymi. Działa na smartphone'ach z systemem Android, iPhone, G1, HTC oraz na PlayStation Portable.

Wszystkie wymienione powyżej nazwy handlowe podane zostały wyłącznie w celach informacyjnych. Nazwy te mogą być zastrzeżonymi znakami handlowymi ich właścicieli.

 
 
 
 
Statystyka
 
licznik gości Odnotowaliśmy 75.972.499 odsłon  info Na FotoKozi znajdziesz 44.561 zdjęć opatrzonych łącznie 505.991 komentarzami.
licznik gości Aktualnie galerię przegląda 0 zarejestrowanych Użytkowników oraz 31 niezarejestrowanych.
 
 
Zamknij okno

Twój nick :
Adres e-mail (tylko do wglądu administratorów) :
Pytanie kontrolne - Ile jest 2 plus 3 ? :